Přichází Tết

Tết je vietnamské označení pro lunární Nový rok. Jediné období v roce, kdy je téměř zaručené, že se Vietnamci z celého světa vrací za rodinou. Významnost Tết je podobná Vánocům – nepřijet za rodiči a nemít pro to polehčující okolnost je odsouzení hodný akt, který rozesmutní jak vaše rodiče, tak všechny, kterým to budou vyprávět.

Ptám se své vietnamské kamarádky Moniky, jaké jsou vhodné dárky, které by Vojta mohl rodičům donést? Letos to totiž bude pro nás první Tết s českým hostem u stolu! Zajišťuju, aby šlo všechno hladce a aby první dojem byl alespoň dobrý a zaručený, znáte mě.

Květina je klasika, ale co tátovi? V jeho alkoholismu ho nechci příliš podporovat, proto jsem opojné nápoje při výběru hned zamítla.

„Jestli má rád táta nějaký dražší alkohol, tak kupovat podle jeho gusta,“ píše mi Monika.
„Já ho v tom nechci podporovat.“
„To není podporování, ale chlapské gesto, tohle je normální. Hlavě rodině se vždycky dává alkohol. Ale je na tobě, co budeš chtít dávat,“ diplomaticky zakončuje Monika znajíc dobře mou liberální povahu.
„No dobře, nebudu si stavět hlavu,“ potlačuju svůj neklid a přizpůsobuju se tradicím.

Vietnamci mají svoje pravidla a očekávání. Člověk musí zvážit všechny důsledky, pokud má v záměru jít proti proudu. Můžete se spolehnout, že se obvykle nevyplácí být na straně odporu, chcete-li pak odjíždět od rodičů s klidem na duši. Pro milovníky bouří s pevnou vůlí, směle do toho!

Táta si pochutnává jen na vodce, usoudila jsem po matných vzpomínkách na to, jaké lahve se mu válí v lednici. To je pak celkem jasná volba! Žufánek! O Žufánkovi bude i pěkný odlehčující rozhovor u stolu! zní mi v hlavě s přehrávaným příběhem, který za Žufánkem stojí.

Konzultuju výběr s radou svých moudrých vietnamských kamarádek.

„Vietnamci nejedou na nějaký organic nebo hand-made alkohol. Hlavně, aby se s lahví mohli chlubit návštěvě a aby vypadala dobře za výkladní skříní. Žufánka určitě ne, vypadá na pohled moc levně. Vietnamci milují Chivas,“ předává mi rady kamarádka Míla.

„A pijou to?“ ptám se.
„Jo.
Vidím to na každé návštěvě,“ hmm, to je pravda, zavzpomínám.

„Lili, musíte koupit drahý alkohol, řádově se takový alkohol pohybuje mezi 3–5 tisíci korun. Žufánka ne.“

To jsou dva nezávislé posudky, zkouším třetí kamarádku!

„Já bych nejela podle vietnamských moresů. Když se Vojta s tátou napije, tak je jedno, jakou flašku donesete. Nekupujte drahou flašku. Kupte to, co si dáte všichni.“

Vidíte to. Dilema. Dvě dokonce!
Teď tu máme souboj: Alkohol, nebo minerální voda?
Vtipkuju.

Monika mi připomněla, abych při výběru zohlednila povahu svého tatínka. Společně s intuicí bylo tedy rozhodnuto o stornu objednávky Žufánka, kterého nahradila mně neznámá lahev Chivas.

Lahev Chivas byla druhý den po předání nalezena za výkladní skříní v našem obývacím pokoji. Odjezd od rodičů byl klidný a bez doprovodného klevetění. Myslím, že jsme to zvládli!

Jaké jsou vaše přípravy na Tết?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *